1. Hneď po príchode domov odstráňte listy, ktoré budú pod hladinou vody vo váze.
  2. Ostrými nožnicami alebo nožom znovu zrežte stonky kvetov.
  3. Použite vždy čistú vázu.
  4. Udržujte vázu čistú a plnú čistej vody s výživou na predĺženie životnosti kvetov.
  5. Ak je ako základ použitý florex, nechajte ho dostatočne nasať teplú vodu s výživou na predĺženie životnosti a ak sa dá, znovu zrežte stonky kvetov.
  6. Vystavte kyticu alebo aranžmán na chladnom mieste mimo dosahu priameho slnečného svetla. Vyhnite sa príliš studeným alebo teplým priestorom.


Či sa jedná o rezané kvety vypestované vami doma alebo odborníkmi v komerčnom skleníku, starostlivosť o ne je veda.


Aby ste udržali rezané kvety pekné dlhšie, pamätajte vždy na to, že boli oddelené od svojho zdroja vody, koreňového systému, a ak ich do vody čím skôr neumiestnite veľmi rýchlo zvädnú. Zrezané stonky by mali byť ponorené do vody okamžite, pretože do pletív nasiaknutých vodou sa veľmi rýchlo dostane vzduch a zabráni prívodu ďalšej vody do rastliny. A to je dôvod, prečo je potrebné kvety, ktoré boli dlhšie vybraté z vody, znovu zrezať pred tým ako ich umiestnime znovu do vody. Odstránením zavzdušnených stoniek sa znovu obnoví prísun vody ku kvetu. Rez môže byť urobený pod vodou aby sa zabránilo akémukoľvek vstupu vzduchu do stonky. Rezaný kvet je tiež oddelený od hlavného zdroja výživy – od väčšiny listov na rastline. Hoci nejaké listy na rezanom kvete zostávajú, v miestnosti kde sú redukované svetelné podmienky, výživa prostredníctvom nich nie je postačujúca. Preto používajte prípravky na predĺženie životnosti. Mali by ste vždy používať komerčné prípravky predlžujúce život rezaných kvetov. (pridávanie aspirínu, octu, vína alebo mincí do vody s kvetmi určite kvetom životnosť nepredĺži). Prípravok na predĺženie životnosti kvetov je kompletná zmes sacharidov, okysličovačov a inhibítorov mikroorganizmov a inhibítorov dýchania. Sacharidy slúžia ako zdroj energie a nahradzujú straty spôsobené stratou listovej plochy a zaisťujú kontinuálny vývoj a dlhú životnosť kvetov. Okysličovače znižujú pH vody a tým ho približujú pH bunkovej plazmy. Väčšina vodných zdrojov je alkalická a môže znižovať životnosť rezaných kvetov. Okysličovač tiež stabilizuje pigmenty a farbu kvetu. To je aj dôvod prečo sa niektoré červené kvety zmenia na modré ak sa vložia do vody bez prípravku na predĺženie životnosti alebo bez okysličovača. Inhibítor rastu mikroorganizmov je pravdepodobne najdôležitejšia zložka prípravku na predĺženie životnosti kvetov. Baktérie a spóry húb sa nachádzajú všade vždy pripravené priľnúť na reznú ranu na stonke kvetu a ďalej sa rozmnožovať. Pred tým ako vzniknú viditeľné symptómy hniloby, mikroorganizmy môžu zablokovať vodu transportujúce pletivá a spomaľujú transport vody do kvetu. Voda a hlavne jej príjem rastlinou je hlavný faktor udržujúci rezané kvety čerstvé. Udržovaním čistej vázy môžeme prípravku na predĺženie životnosti pomôcť spomaliť mikroorganizmy a tiež odstránením všetkých listov spod hladiny vody zabránime hnilobným procesom a pokazeniu vody vo váze. Maximálny príjem vody zabezpečíme procesom nazvaným „hardening“. Znamená jednoduché umiestnenie čerstvo zrezaných stoniek do 45 °C vody s prídavkom prípravku na predĺženie životnosti. Umiestnite ich potom na jednu až dve hodiny na chladné miesto. Vďaka zvýšeniu kinetickej energie molekúl vody vyššou teplotou sa tieto rýchlejšie pohybujú a rýchlejšie potom prenikajú do pletív rastliny. Kvety pri nižšej teplote strácajú menej vody, preto počas chladnutia vody sa stonky, listy a kvety snažia nasať čo najviac vody aby si vytvorili dostatočnú zásobu na predĺženie životnosti.